Start » Kawa, Rośliny egzotyczne

Kawa – opis rośliny

15 września 2010 5 Komentarze

Kawa jest krzewem dorastającym do 5 m wysokości i 3 m szerokości. W praktyce jednak formuje się ją na wysokość około 1 m lub nieco więcej. Tworzy białe, pachnące kwiaty, które z kolei tworzą jadalne owoce najpierw w kolorze zielonym a następnie wybarwiają się na żółty i czerwony. Liście błyszczące, trwałe o długości do 20 cm.

Kawa jest rośliną tropikalną, więc w naszym klimacie może być hodowana jedynie w pojemniku w domu i wynoszona na okres letni do ogrodu lub na balkon. Z powodzeniem może też być hodowana w ogrzewanej szklarni lub oranżerii. Już przy lekkich przymrozkach roślina ginie a temperatura poniżej +5 stopni może uszkodzić roślinę. Wymaga wilgotnego podłoża latem natomiast w okresie zimowym podlewać tylko wtedy kiedy podłoże jest suche. Wymaga światła lecz nie bezpośredniego działania promieni słonecznych, dobrze rośnie w cieniu, z powodzeniem może rosnąć przy północnym oknie.

Kawę rozmnaża się z nasion. Przy sprzyjających warunkach owocuje po 4 roku od wysiewu. Kawę taką po obraniu z łupiny możemy samodzielnie wypalić w piekarniku w temperaturze 200 stopni przez 15 minut, następnie mielimy i mamy gotową do parzenia.

Na zdjęciu moje siewki kupione wiosną 2010 w Biedronce. Porozsadzane, część padła ale te, które przeżyły zostaną otoczone właściwą opieką.

Coffea Arabica

Coffea Arabica

5 Komentarze »

 • Ludwik pisze:

  Kawa może zaowocować już w drugim roku po wysianiu ale to jest chyba rekord. Najpóźniej owocuje w 5 roku po wysianiu. Z mojego doświadczenia kawa wymaga dużo światła, ale nie ostrego słońca. Powinno się krzaki kawy przesadzać co roku na wiosnę do świeżej ziemi. Od lutego do października należy zasilać kawę nawozem wieloskładnikowym, może być do roślin zielonych. W sumie jest dość łatwa w uprawie i odporna na szkodniki. Wymaga ciepła, a na dworze może przebywać mniej więcej od połowy maja do połowy września.

 • Koko pisze:

  Nie najlepiej wyglądają te siewki. Czegoś im brakuje; światła, nawozu, wody… albo wszystkiego naraz. O kawe trzeba dbać żeby zakwitła.

 • Milena pisze:

  Witam wszystkich moja kawa ma 2,5 metra wysokości i wszystko z nia ok tylko urosła jej siostrzyczna na pniu i chciałabym ją przesadzic ale nie mam pojecia jak to znobic pomozy ?

 • Marysia pisze:

  Czy w sprzedaży są nasiona czy sadzonki.

 • admin (author) pisze:

  Czasami w Biedronce można kupić sadzonki, a w zasadzie siewki.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Spam protection by WP Captcha-Free