Granat nie ma wielkich wymagań, potrzebuje słońca i ciepła, podlewać należy nie za często (wytrzymuje nawet dłuższe okresy bez podlewania), co do  gleby jego wymagania również są niewielkie, praktycznie rośnie w każdej glebie. Tworzy od maja do lipca bardzo ozdobne, czerwone kwiaty a z nich kuliste, smaczne owoce, bogate w sok z wyglądu przypominające jabłka.

Z przezimowaniem nie ma problemów, ponieważ na zimę zrzuca liście i można go w takim stanie przetrzymać w chłodnej i ciemnej piwnicy.

Są tacy co hodują w ziemi okrywając je dokładnie ponieważ granat wytrzymuje temperatury jedynie do -15 stopni, ja jednak będę uprawiał go w pojemniku i formował na małe drzewo do 2 metrów wysokości. Nie powinno być z tym problemu ponieważ granaty bardzo dobrze rosną w pojemnikach oraz lubią przycinanie, można nawet je hodować jako bonsai lub jako krzew. 

Hodując granata nie spodziewałem się tego że tak łatwo się go rozmnaża. Wystarczy latem zdrewniałą gałązkę z liśćmi wsadzić do ziemi i pilnować aby ziemia była wilgotna a po około 2 tygodniach roślina ukorzenia się. Tak rozmnożona wegetatywnie roślina powinna zakwitnąć w 3 lub 4 roku uprawy o ile była pobrana z rośliny już kwitnącej.

Granat wielkoowocowy

Mój granat, jeszcze nie kwitnął ale mam nadzieje że gęsto zakwitnie w przyszłym roku, liczęt eż na owoce, chociaż podobno nie jest to takie łatwe, na razie wygląda jak ligustr pospolity i nie jest zbyt dekoracyjny. Zakupiony został w kwietniu 2010 i mocno poprzycinany, a część odciętych gałązek została ukorzeniona.

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *