Start » Cytrusy, Rośliny egzotyczne

Kumkwat okrągły – Fortunella japonica

25 sierpnia 2010 2 Komentarze

Kumkwat okrągły to niewielki krzew, w naturalnych warunkach osiąga wysokość do 4 m. Odporny na mróz do -8 stopni a korzeni do -10. Roślina o niewielkich, podłużnych, wiecznie zielonych liściach. Charakteryzuje się wolnym wzrostem, łatwy w uprawie nawet dla początkujących, nie wymaga zbyt częstego formowania ponieważ sam dość łanie i symetrycznie się rozkrzewia. Bardzo dobrze nadaje się do uprawy doniczkowej. Lubi słońce, kwiaty białe pachnące. Rozmnażany wegetatywnie obficie owocuje rodząc jadalne owoce, które można jeść na surowo wraz ze skórką lub przetwarzane na konfitury i marmolady. Wymaga gleby dobrze odprowadzającej wodę. Choć z botanicznego punktu widzenia nie jest to cytrus ma on wiele wspólnych cech z cytrusami dlatego często jest zaliczany do tej grupy roślin.

Mój okaz kupiony w kwietniu 2010 niewiele urósł, wymagał lekkiego uformowania ponieważ nie podobała mi się jego korona. Obcięte pędy próbowałem ukorzenić ale okazało się to nie takie proste. Jeden z pędów w idealnych warunkach (pod słoikiem na oknie wschodnim) siedzi już prawie 2 miesiące i ani myśli o wypuszczeniu korzeni. Liści jeszcze nie zrzucił ale nie widać nowych przyrostów.

Kumkawt okrągły

Kumkawt okrągły

2 Komentarze »

  • Maja pisze:

    Chętnie bym zobaczyła jak ten kumkwat owocuje, życzę sukcesów w uprawie i koniecznie daj zdjęcie jak już zakwitnie. Pozdrawiam.

  • Radek pisze:

    A taki kumkwat może zaowocować z pestki,a jak już to po jakim czasie.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Spam protection by WP Captcha-Free